Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Nauka jazdy na łyżwach – dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Nauka jazdy na łyżwach – dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Nauka jazdy na łyżwach jest aktywnością łączącą pokolenia. W poniższym wpisie odpowiemy na najpopularniejsze pytania dotyczące jazdy na łyżwach:

 • Dlaczego warto nauczyć się jeździć na łyżwach?
 • Rodzaje łyżew,
 • Nauka dziecka – łatwiej jeździć na rolkach czy łyżwach?
 • Umiem jeździć na rolkach, czy poradzę sobie na łyżwach?
 • Zajęcia nauki jazdy na łyżwach dla przedszkolaków, dzieci i dorosłych,
 • Rady dla początkujących łyżwiarzy.

Dlaczego warto nauczyć jeździć się na łyżwach?

Nauka jazdy na łyżwach jest fajną przygodą dla małych i dużych. Ta aktywność, jak każda inna niesie ze sobą szereg zalet. Wśród nich warto podkreślić symetryczny ruch, która wzmacnia ciało obustronnie (np. jazda na hulajnodze czy gra w tenisa jest sportem asymetrycznym, który może powodować dysproporcje w układzie ruchu). To także sport, który wzmacnia równowagę i koordynację, a więc jest bardzo dobrym fundamentem do trenowania innych dyscyplin sportowych.

Wiele osób zamiennie jeździ na rolkach i łyżwach. Ze względu na inne budowy butów i ostrza bądź kółka, otwierają się przed tobą inne możliwości. Te sporty fajnie się ze sobą uzupełniają, bo umiejąc jeździć na jednym sprzęcie, poradzisz sobie na drugim, a to że jeździ się inaczej jest ciekawym doświadczeniem i sprawdzeniem siebie.

Rodzaje łyżew

Łyżwy różnią się budową od rolek. Wśród najpopularniejszych rodzajów łyżew wyróżnia się łyżwy do jazdy rekreacyjnej, w których ma być przede wszystkim wygodnie – najogólniej można powiedzieć, że są odpowiednikiem rolek rekreacyjno – fitnessowych. Kolejny typ to łyżwy hokejowe. Charakteryzują się dużo większą sztywnością, wycięciami po bokach cholewki i zaokrąglonymi z obu stron ostrzami. Dzięki takiej budowie można grać w hokejach, robić szybkie i gwałtowne skręty, hamować w różny sposób. Trzecim rodzajem łyżew są figurowe. Ich znakiem rozpoznawczym jest skórzany i sztywny but na obcasie, ząbki w przedniej oraz wypłaszczenie w tylnej części ostrza. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie piruetów, skoków oraz wielu innych elementów artystycznych, składających się na jazdę figurową. Zdecydowana większość łyżew dziecięcych posiada regulację rozmiaru, więc zakup dobrej jakości łyżew nie musi się wiązać z inwestycją na 3 miesiące.

Nauka dziecka – łatwiej jeździć na rolkach czy łyżwach?

W większości przypadków, łyżwy są odczuwalnie lżejsze od rolek. Jeżdżąc po lodzie, wystarczy przyzwyczaić się do jednej nawierzchni, która jest mniej zdradliwa niż jazda po mieście na rolkach. Ze względu na wagę sprzętu, można powiedzieć, że przedszkolakowi łatwiej będzie poruszać się na łyżwach, niż rolkach.

Umiem jeździć na rolkach, czy poradzę sobie na łyżwach?

Jeśli umiesz jeździć na rolkach, bez większych trudności poradzisz sobie z jazdą na łyżwach. W końcu masz już opanowaną równowagę i charakterystykę odepchnięcia. Ze względu na ostrze z dwiema krawędziami nieco inaczej się zakręca i hamuje względem jazdy na kółkach, które mają szerszą i jedną „krawędź”.

Zajęcia nauki jazdy na łyżwach dla przedszkolaków, dzieci i dorosłych

W naszej szkółce prowadzimy zajęcia nauki jazdy na łyżwach dla przedszkolaków, starszych dzieci i dorosłych. Aktualne informacje znajdziesz tutaj.

Rady dla początkujących łyżwiarzy.

 • Pamiętaj, aby jeździć w dłuższych skarpetkach, które zwiększają komfort i dopasowanie.
 • Większość łyżew nie ma klamer, tzn. że całe trzymanie stopy opiera się na sznurowadłach. Twoja stopa musi być w łyżwie stabilna, więc dobrze je zawiąż.
 • Wszystkie nowe łyżwy należy naostrzyć. W zależności od tego, ile jeździsz i jak jeździsz, trzeba je co kilka-kilkanaście jazd ostrzyć.
 • Pamiętaj o rękawiczkach na dłonie.
 • Ubierz się na łyżwy na cebulkę, ale przede wszystkim wygodnie, nie krępując ruchów.
 • Dbaj o swoje i dzieci bezpieczeństwo – przemyśl kwestię kasku i ochraniaczy (w przypadku zajęć dla dzieci, kaski są obowiązkowe).